معرفی استان کرمان + نقاط دیدنی آن:

استان کرمان یکی از تاریخی ترین و در عین حال پهناور ترین استان ایران بوده که در قسمت جنوب شرقی کشورمان قرار گرفته و مساحت آن در حدود 181000 کیلومتر مربع است. جالب است بدانید که این رقم معادل 6/9 درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود! استان زیبا و تاریخی کرمان، از سوی شمال شرقی به استان خراسان جنوبی، از شمال غربی با استان زیبای یزد، از شرق با استان سیستان و بلوچستان، از غرب با استان فارس و از جنوب با استان هرمزگان در ارتباط می باشد.

 

 

بررسی جمعیت و تقسیمات کشوری - منطقه ای استان کرمان:

استان کرمان از 20 شهرستان به نام های کرمان، ماهان، بم، شهداد، زرند، کهنوج، راور، بردسیر، جیرفت، شهر بابک، سیرجان، بافت، رفسنجان، انار، کوه بنان، فهرج، قلعه گنج و مندجان تشکیل شده است که هرکدام از این شهرستان ها دارای نقاط دیدنی و خیره کننده ای می باشند. همچنین این استان از 48 بخش، ۶۲ شهر و 144 دهستان تشکیل شده است. طبق اخرین سرشماری که در سال 1385 انجام شده است، جمعیت این استان به 2.652.413 می رسد.

 

آب و هوای استان کرمان چگونه است؟

این استان دو قسمت وسیعی از جنوب شرقی ایران را در بر گرفته است و به دلیل قرار گیری در مجاورت کویر لوت، دارای شرایط آب و هوایی بسیار خشک و شدیدی می باشد، اما این استان توسط رشته کوه های اطراف خود مانند: جوپار، لاله زار، چهل تن، کوه زار و... به طور کامل پوشانده شده و این عمل باعث جلوگیری از نفوذ کامل شرایط کویری شده است. انتخاب این استان به عنوان مقاصد گردشگری در برنامه تورداخلی نیازمند وجود شرایط جوی مناسب می باشد.

 

معرفی مکان های تاریخی و دیدنی استان کرمان:

مكان های دیدنی و تاریخی استان كرمان عبارتند از: كویر لوت, رودخانه هلیل رود, كوه های هزار, جوپار, لاله زار, باغ بالا, خیبر, قبله, ارگ بم, خرابه های شهر كمادین, گنبد جبلیه, مقبره خواجه اتابك, قلعه قهقه, قلعه كهنه, گنبد مشتاقیه, مسجد ملك, مسجد جامع, مسجد امام, قلعه سودك, گورستان دژیمند, باغ شاه زاده ماهان, مزار شاه نعمت الله ولی, قلعه ستگ, زیارت گاه شاه زاده حسین, حمام گنج علی خان, مجموعه وكیل, مجموعه ابراهیم خان, میدان گنج علی خان, مسجد چهل ستون, آتشكده شاه فیروز, قلعه اردشیر, قلعه دختر, موزه سكه, قلعه راین, ارگ جدید بم, گنبد سبز, تخت دریا قلی بیك و بازار كرمان.

 

مناطق توریستی - طبیعی خاص و زیبای استان کرمان:

روستای میمند واقع در استان كرمان تنها یک نمونه از جاذبه‌ های گردشگری خاص استان است. این روستای باستانی از معدود موارد معماری صخره‌ ای بوده كه به شكلی گسترده در تمامی ساختار روستا استفاده شده است. نمونه‌های معماری صخره‌ ای هر چند كه در دیگر كشورها نیز به طور کاملا معدودی به چشم می خورند اما هیچ كدام جاذبه‌ های فرهنگی، تاریخی و گردشگری میمند را ندارند. از مهم ترین ویژگی این روستا در مقایسه با مواردی چون دهكده كاپادوكیه‌ی تركیه، مسكونی بودن واحد های صخره‌ای میمند است.

 

 

ییلاق ماهان، کویر زیبای شهداد، بیابان های حاشیه شهرها، ییلاق جوپار، ییلاق راین، دریاچه ی هامون جازموریان، ییلاق کوه پایه، قله ی زیبای هزار، ییلاق ده بکری، ییلاق مسکون، ییلاق دلفارد، ییلاق درهزار، ییلاق رابر، باغ سنگی، ییلاق بنان، ییلاق اسفندقه، روستاهای پراکنده شده در دامان کوه های سر به فلک کشیده همراه با مناطق در برگیرنده چشمه های آب معدنی از جمله مناطق توریستی – طبیعی خاص استان کرمان به شمار می آیند که قادر به جذب گردشگران و دوست داران طبیعت هستند.