استان فارس | مهد شعر و ادب پارسی:

استان فارس یکی دیگر از استان های جنوبی کشور می باشد که به دلیل برخورداری از مناطق تاریخی، تفریحی و توریستی همواره مورد توجه گردشگریان داخلی و خارجی قرار گرفته است. این استان بسیار زیبا و تاریخی، از مساحتی بالغ بر 122,608 برخوردار است و از این منظر به چهارمین استان پهناور و وسیع کشور شناخته می شود، همچنین با توجه به آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395، جمعیتی معادل بر 4,851,274 نفر دارد که از این منظر نیز تواسنته است رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص دهد. در ادامه با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی نقاط دیدنی و تفریحی این استان زیبا بپردازیم و شما را با آن جاذبه های تفریحی و توریستی آن بیشتر اشنا سازیم.

 

استان فارس

 

تقسیمات شهری و منطقه ای استان فارس:

استان زیبا و تاریخی فارس به 29 شهرستان، 100 شهر، 83 بخش و 204 دهستان و به مرکزیت شهر شیراز تقسیم بندی شده است. شهر شیراز به عنوان اولین و مهم ترین شهر این استان، دارای جمعیتی بالغ بر 1,749,926 نفر بوده و به دلیل برخورداری از مناطق بسیار زیبای گردشگری و تفریحی از مکان های پرجمعیت و توریست پذیر استان فارس شناخته می شود، از دیگر شهرهای این استان می توان به مرودشت،کازرون، جهرم، فسا و فیروزآباد اشاره کرد که هر کدام از آن ها دارای مکان های گردشگری خاص خود می باشند. 

 

معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی استان فارس:

استان فارس توانسته است حدود ۲۹۰ جاذبه ی گردشگری را در خود جای داده و این در حالی است که به طور متوسط در هر شهرستان ۱۲ جاذبه وجود دارد و تعداد زیادی از آن ها همانند تخت جمشید، حافظیه و مقبره کوروش و ... شهرت جهانی دارند. اگر بخواهیم دیدنی ها و جاذبه های فارس را به صورت اجمالی نام ببریم با لیست زیر رو به رو می شویم:

جاذبه های تاریخی استان فارس: تخت جمشید مرودشت، حمام وکیل شیراز، مسجد وکیل شیراز، مقبره کوروش پاسارگاد، باغ ارم شیراز و ....

جاذبه های طبیعی استان فارس: تنگه تیزاب سپدان، تنگه رغز داراب، دریاچه پریشان کازرون، آبشار مارگون سپیدان و...

روستاهای دیدنی استان فارس: روستای رودخور در نی ریز، روستای چاه کبکان مهر، روستای هرایرز نور آباد ممسنی و ...

 

تخت جمشید

 

حمام وکیل