استان خراسان رضوی | استانی با حال و هوای معنوی

استان خراسان رضوی یکی از زیباترین و مذهبی ترین استان های کشور بوده که در شمال شرقی استان خراسان قرار گرفته و با مساحتی حدود ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع، توانسته است 7 درصد از کل مساحت ایران را به خود اختصاص دهد. طی مصوبه ای از سوی دولت، در سال 1383 استان خراسان به سه استان مجزا تقسیم شد و صرفا استان خراسان رضوی با مرکزیت مشهد تشکیل شد. استان  خراسان رضوی دارای 28 شهرستان، 70 بخش و 164 دهستان بوده که شهرستان های مشهد، نیشابور سبزوار، تربت حیدریه، قوچان و کاشمر از شهرستان های مهم این استان مذهبی به شمار می آیند.

 

دلیل نام گذاری این استان به خراسان رضوی چیست؟

اگر نگاهی به واژه خراسان بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که این کلمه از دو واژه خور + آسان تشکیل شده است. خور به معنای خورشید و آسان به معنی آمدن می باشد، همچنین پسوند رضوی این کلمه نیز به دلیل وجود بارگاه مقدس امام رضا (ع) است.

 

بررسی آب و هوای استان خراسان رضوی:

این استان بسیار زیبا و مذهبی در ناحیه معتدل شمالی قرار گرفته و از آب و هوای نسبتا متغیری برخوردار است. به طور کلی این استان از شمال به طرف جنوب با افزایش دما و کاهش میزان بارش سالیانه مواجه است، همچنین قابل ذکر می باشد که در نواحی کوه پایه‌ای استان شاهد آب و هوای نیمه بیابانی ملایم (کوه پایه‌ای) هستیم. آب و هوای گرم و خشک نیز در برخی شهرستان‌های جنوبی استان حاکم است.

 

معرفی مناطق دیدنی و گردشگری استان خراسان رضوی:

استان خراسان رضوی، ضمن قرار گیری در یک موقعیت جغرافیایی مناسب از مناطق دیدنی و توریست پذیر بسیار خوبی برخوردار است. با گردش لاینز همراه باشید تا شما را با این مناطق دیدنی بیشتر آشنا سازیم. از مناطق دیدنی و تفریحی استان خراسان رضوی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1- حرم بسیار زیبا و مقدس امام رضا (ع) در مشهد

2- مقبره شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی در مشهد

3- مجموعه فوق العاده دیدنی و تماشایی کوهسنگی در مشهد

4- بازار سنتی و قدیمی رضا در مشهد

5- مسجد گوهرشاد در مشهد

6- آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری در سبزوار

7- قنات قضیه در گناباد

8- مقبره خیام در نیشابور

9- مقبره عطار و کمال الملک در نیشابور

10 - شهر ییلاقی شاندیز

 

استان خراسان رضوی

 

پدیده شاندیز