استان سمنان | پر افتخار ترین شهر تاریخی ایران:

استان سمنان با وجود جاذبه های تاریخی بی نظیر خود به عنوان یکی از پر افتخارترین استان های کشور شناخته شده و وسعت آن به 95815 کیلومتر مربع می رسد و از این منظر، یکی دیگر از استان های وسیع کشور است. این استان تاریخی و دیدنی، از شمال به استان های زیبا و سرسبز مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مغرب به استان های تهران و قم و همچنین از سمت شرق، به استان خراسان شمالی و رضوی محدود شده است. در ادامه با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی نقاط دیدنی و تاریخی این استان زیبا بپردازیم.

 

تقسیمات شهری و منطقه ای استان سمنان:  

استان سمنان در حال حاضر دارای 4 شهرستان، 14 شهر، 10 بخش و 28 دهستان و به مرکزیت سمنان می باشد. از مهم ترین شهرستان های آن می توان به: شاهرود، دامغان و گرمسار اشاره نمود. لازم به ذکر است که  این استان به خاطر موقعیت جغرافیایی، دارای اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و خشک است و به دلیل محدودیت‌های آب و خاک، از موقعیت کشاورزی مطلوبی برخوردار نیست.

 

مناطق دیدنی و تاریخی استان سمنان:

این شهر خود جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که شاید کمتر به آن‌ها پرداخته و شناخته شده است. در دل این شهر امکان تاریخی بسیاری وجود دارد که گواه بر قدمت و تاریخ غنی این منطقه است. در ادامه دیدنی‌های این شهر را به شما معرفی می‌کنیم:

شهرستان سمنان

دروازه ارگ

بازار سمنان

بازار شیخ علاءالدوله

مسجد جامع سمنان

مسجد امام

گرمابه حضرت

شهرستان دامغان

روستای کلاته رودبار دامغان

مجموعه چشمه علی دامغان

سد شهید شاهچراغی

منطقه کوهستانی گردکوه

آبشار اوبن

تنگه زندان

و....

 

استان سمنان

 

چشمه علی دامغان