استان کردستان | سرزمین یکی از اصیل‌ ترین اقوام ایرانی:

استان کردستان یکی از استان های بسیار زیبا، تاریخی و غرب نشین کشور بوده که محل زندگی اصیل ترین و قدیمی ترین قوم ایران است. براساس آخرین تقسیمات کشوری‌ای در سال ۱۳۹۰ انجام شد، این استان دارای ۱۰شهرستان، ۲۹شهر، ۳۱بخش، ۸۶دهستان و ۱۶۹۷آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ آبادی خالی از سکنه است و از شهرستان‌های بسیار مهم و دیدنی این استان می توان به: مریوان، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و بانه اشاره نمود، همچنین مرکزیت استان کردستان در شهر سنندج است. در ادامه این مقاله با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی دقیق تر این استان تاریخی بپردازیم.

 

جغرافیا و اقلیم منطقه:

استان کردستان طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395، دارای ۱٫۶۰۳٫۰۱۱ جمعیت بوده و توانسته است این جمعیت را در مساحتی به وسعت ۲۸٬۲۰۳ جای دهد. (این مقدار یعنی 1.7 درصد از مساحت کل کشور)  کردستان منطقه‌ای کوهستانی بوده و دارای دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن است. کوه شاهو با ارتفاع ۳۳۰۰ متر بلندترین نقطه و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود ۹۰۰ متر پست‌ترین نقطه استان است، پس می‌توان نتیجه گرفت که بلندترین و پست‌ترین نقاط استان اختلاف ارتفاعی معادل ۲۴۰۰ متر دارند. کوه‌های کردستان سرچشمه بسیاری از رودخانه‌های بزرگ هستند. 

همسایگان این استان از شمال استان‌های آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان و از جنوب استان کرمانشاه و از شرق استان همدان و قسمتی دیگر از استان زنجان و از غرب کشور عراق هستند. کردستان ۲۳۰ کیلومتر مرز خاکی مشترک با عراق دارد.

 

استان کردستان

معرفی مکان های دیدنی‌ استان کردستان:

پارک جنگلی آبیدر سنندج، حمام وکیل‌‌الملک سنندج، روستای پلکانی پالنگان در کامیاران، دریاچه زریوار مریوان، غار کرفتو در ۳۱ کیلومتری شمال غرب دیواندره، عمارت آصف وزیری سنندج و مسجد جامع سنندج از دیدنی‌های معروف استان کردستان هستند.

 

مسجد جامع سنندج