استان خراسان شمالی | استانی در شمال شرقی کشور:

استان خراسان شمالی از دیگر استان های شمال شرقی کشور می باشد که طی مصوبه ای توسط دولت و در سال 1383، استان خراسان به سه استان خراسان رضوی (به مرکزیت مشهد)، خراسان شمالی (به مرکزیت بجنورد) و خراسان جنوبی (به مرکزیت بیرجند ) تقسیم شد. استان خراسان جنوبی دارای مناطق دیدنی، تاریخی و تفریحی بسیار زیادی می باشد که از دید سایر عموم پنهان مانده است. در ادامه با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی انواع مناطق دیدنی این استان بپردازیم.

 

خراسان شمالی

 

بررسی جغرافیا و اقلیم منطقه:

مساحت استان خراسان شمالی حدود ۲۸،۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران و جمعیت آن نیز ۸۶۷,۷۲۷ نفر است. شهر بجنورد پرجمعيت ترين شهر استان خراسان شمالی است. طبق آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای: 8 شهرستان، 16 شهر و 16 بخش، 40 دهستان و 862 روستا است. مرکز استان خراسان شمالی، شهر بجنورد است و از شهر های مهم آن می توان شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و فاروج را نام برد. خراسان شمالی به لحاظ اقلیمی در منطقه نیمه‌ خشک کشور قرار دارد. ۱۳٫۰۵ درجه سانتی‌گراد میانگین دمای سالیانه استان است و همچنین حداکثر دما در تابستان تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد بالا می رود.

 

معرفی مناطق دیدنی و گردشگری استان:

از مناطق دیدنی و تفریحی این استان می توانیم به تفریحگاه بش قارداش، كوشک باغ علی‌آباد، حسينيه جاجرمی، روستای رویین، شهر تاریخی بلقیس، معبد اسپاخو، عمارت مفخم و قلعه جلال‌الدین گرمه اشاره کنیم که این مناطق در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده اند.

 

شهر تاریخی بلقیس

 

حسینیه جاجرمی

حسینیه جاجرمی، معماری بی‌نظیر بجنوردی

 

معبد آسپاخو