استان کرمانشاه:

استان کرمانشاه با مساحتی حدود ۲۴٬۶۴۰ کیلومتر مربع یکی از استان‌های کردنشین ایران است و از نظر مساحت، توانسته است رتبه هفدهمین کشور را به دست بیاورد. برخی از بزرگ‌ترین اقوام و ایلات و طوایف مانند: قوم لک، ایل کلهر، ایل زنگنه، ایل گوران، ایل سنجابی، ایل جمور، ایل قلخانی و ایل زوله در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. زبان‌ها و گویش‌های متفاوت و مختلفی نظیر کلهری، جافی، کردی کرمانشاهی، فارسی کرمانشاهی، لکی، ترکی سنقری، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران از رایج‌ ترین گونه‌ های گویشی در استان کرمانشاه هستند. در این استان قومیت‌ های گوناگون دیگری نیز زندگی میکنند. در ادامه با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی مکان های دیدنی و تفریحی استان کرمانشاه بپردازیم.

 

معرفی مناطق دیدنی و گردشری استان کرمانشاه:

استان کرمانشاه دارای مناطق تفریحی و گرشگری بسیار زیبایی می باشد و از این منظر از شما دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در سفر به این استان دیدن غار سنگی دست ساز حسین کوهکن می تواند جالب ترین تجربه برای شما باشد که در منطقه توریستی میگوره قرار دارد. همچنین بازدید از روستای پلکانی پالنگان نیز برایتان تجربیاتی متفاوت به همراه دارد.

طاق بستان:

طاق‌بستان که یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی شهر کرمانشاه است، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد.

طاق بستان

 

بیستون:

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد.

بیستون

 

تکیه معاون الملک:

حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش تکیه معاون الملک را در شهر کرمانشاه بنا کرد و بعدها به همت حسن خان معین‌الملک تکمیل شد.

زینبیه تکیه معاون الملک

 

تکیه بیگلربیگی:

تیکه بیگلربیگی در بافت کهن شهر کرمانشاه در محله قدیمی فیض‌آباد قرار دارد. این تکیه در زمان قاجارساخته شده است. تکیه بیگلربیگی آیینه‌کاری منحصربه‌فردی دارد

تکیه بیگلربیگی

 

گوردخمه اسحاق وند:

گوردخمه‌های اسحاق وند، سه گوردخمه در ابعاد مختلف هستند که در در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در صخره‌ هایی واقع شده‌اند.

اسحاق وند

معبد آناهیتا: 

معبد آناهیتا از بزرگترین بناهای سنگی در ایران است که در شهر کنگاور در کرمانشاه قرار دارد. «آناهیتا» فرشته و نگهبان آب، فراوانی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را باری او قائل بوده‌اند.

معبد آناهیتا