استان همدان | استانی تاریخی در ایران:

استان همدان یکی از استان های تاریخی و بسیار دیدنی کشور می باشد که با مساحتی به وسعت ۱۹٬۴۹۳ کیلومتر مربع توانسته است جمعیتی معادل با ۱٬۷۵۸٬۲۶۸ نفر را در خود جای دهد. استان همدان به مرکزیت همدان بوده و شامل ۹ شهرستان، ۲۵ بخش، ۳۰ شهر، ۷۳ دهستان و ۱۱۲۰ روستا بوده که در غرب کشور عزیزمان ایران، واقع شده است. این استان تاریخی یکی از مراکز علم و دانش و شعر ادب بوده‌ است و در طول زمان دانشمندان بزرگ شهرهای دیگر به منظور استفاده از دانش رایج زمان و استفاده از آب و هوای لطیف، به این استان مسافرت می‌ کردند. با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی مناطق دیدنی و تفریحی استان همدان بپردازیم.

 

معرفی مناطق دیدنی و گردشگری استان همدان:

 

غار علیصدر:

غار علیصدر که قدمت سنگ‌ های آن به دوران ژوراسیک برمی‌گردد دارای ۲۱۰۰ متر ارتفاع از سطح دریاست. محوطه غار دالان‌ های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد.

معرفی 16

 

آرامگاه بوعلی سینا:

آوازه و شهرت ابوعلی سینا، طبیب، عارف و شاعر ایرانی در جهان پیچیده و آرامگاه آن در میدانی به همین نام، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری همدان شده است.

معرفی 16

 

حمام تاریخی قلعه:

یکی از دیدنی های همدان حمام قلعه است. حمامی در ۱۵۰۰ متر زیربنا که حال تبدیل به موزه شده و در بازسازی آن سعی شده است که دوران گذشته پیش چشم بیننده زنده شود.

معرفی 16

 

گنجنامه:

در سفر به همدان دیدن گنجنامه را نیز نباید از دست داد. گنجنامه سنگ نوشته‌ هایی بر روی کوه الوند است که از دوره داریوش و خشایار شاه به جا مانده و از آن رو که  مردم تصور میکردند راز گنجی نهان را در این کتیبه‌ها نوشته‌اند به آن گنجنامه می‌ گویند.

معرفی 16

 

آرامگاه باباطاهر:

یکی دیگر از مکان های دیدنی همدان آرامگاه باباطاهر عریان است. شاعر و عارف اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم، در کنار این آرامگاه موزه‌ صنایع دستی استان همدان قرار گرفته که نباید دیدنش را از دست داد.

معرفی 16

 

تپه هگمتانه:

هگمتانه، اولین پایتخت ایران با قدمتی ۳ هزار ساله است. این شهر ، نخستین پایتخت ایران بوده و همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی دنیاست که همچنان زنده و مهم مانده است.

معرفی 16