استان قزوین | استانی در شمال غربی کشور:

استان قزوین با مساحتی به وسعت ۱۵٬۸۲۰ کیلومتر مربع یکی دیگر از استان های کشور بوده که در شمال غربی ایران قرار گرفته است و به دلیل مساحتی کمی که دارد (تنها ۱ درصد) از استان های کوچک ایران به شمار می آید، جالب است بدانید که استان قزوین با مساحت کم خود نزدیک به ۸ درصد، در اقتصاد ایران نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، همچنین استان قزوین یکی از مناطق عمده تولید فندق، پسته، زغال‌اخته (درخت)، انگور و کشمش در ایران است.

 

معرفی نقاط دیدنی و گردشگری استان قزوین:

این استان از استان‌ های تاریخی ایران بوده و آثار باستانی زیادی را در خود جای داده‌ است به‌طوری‌که ۱۱ درصد از آثار تاریخی ملی ثبت شده کشور در استان قزوین قرار دارد. با گردش لاینز همراه باشید تا به معرفی برخی از این آثار بپردازیم.

 

1- کاخ چهلستون:

کاخ و موزه چهلستون مهمترین اثر تاریخی قزوین و یکی از نمادهای این شهر است. این کاخ در زمان شاه تهماسب صفوی که قزوین پایتخت ایران بود، ساخته شد.
 

قزوین گذرگاه یا سکونتگاه؟

 

2- موزه شهر

موزه شهر در میدان آزادی (سبزه میدان) و در شرق باغ و عمارت چهلستون  قرار دارد. در این موزه که به معرفی تاریخ قزوین اختصاص پیدا کرده، آثاری از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به نمایش درآمده است.

قزوین گذرگاه یا سکونتگاه؟

 

بازار قزوین و سرای سعدالسلطنه:

بازار قزوین بازاری بزرگ با فضاهای متعدد و معماری بسیار شکوهمند است؛ به گونه‌ای که زیبایی راسته‌ها و سراهای آن، عموم گردشگران را مبهوت می‌سازد.

قزوین گذرگاه یا سکونتگاه؟

 

مسجد جامع قزوین:

مسجد جامع قزوین روی پایه‌های یک آتشکده پیش از اسلام ساخته شده و بنای اولیه آن احتمالاً مربوط به دوره هارون‌الرشید عباسی است.

قزوین گذرگاه یا سکونتگاه؟