استان کهگیلویه و بویراحمد | دیار آریوبرزن:

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های نسبتا مرتفع و کوهستانی ایران است که با وسعتی معادل با ۱۶هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، به عنوان یکی از کوچکترین استان های ایران از نظر مساحت شناخته می شود. مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شهر یاسوج می باشد که مردم آن غالباً به گویش جنوبی زبان لُری صحبت می‌ کنند. در ادامه با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی نقاط دیدنی و تاریخی این استان بپردازیم و شما را با آن آشنا سازیم.

 

مناطق دیدنی و تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد:

 

1- تنگ مهریان

تنگ مهربان از ابتدا تا انتها سرشار از منظره های دلفریب و زیباست و زیبایی های آن در تنگ دو آب به انتها می رسد. تنگ مهربان در جوار روستایی به همین نام قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۵۰ متر می باشد. 

نتیجه تصویری برای تنگ مهریان

 

2- تنگ گنجه ای:

تنگ گنجه ای مجموعه ای از زیباترین زیبایی های طبیعت را پیش روی بازدید کنندگان خواهد گذاشت. در فصول بهار و تابستان نسیم خنکی که با عبور از شاخ و برگ درختان چنار، عطر و بوی طراوت گرفته اند روح و جان گردشگران را نوازش خواهند داد.

نتیجه تصویری برای تنگ گنجه ای

 

3- پیست اسکی دنا (کاکان)

در میانه راه یاسوج به اقلید در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج و در منطقه ای به نام کاکان، گردنه ای زیبا به نام بابا حسن وجود دارد. پیست اسکی دنا نیز در این گردنه قرار گرفته است.

نتیجه تصویری برای پیست اسکی دنا (کاکان)

 

4- پارک ملی دنا

پارک ملی دنا دهمین ذخیره گاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیره گاه زیست کره دنیاست. این پارک ملی، ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار وسعت دارد.

نتیجه تصویری برای پارک ملی دنا در یاسوج

 

5- دریاچه برم الوان

دریاچه زیبای برم الوان در حدود ۴۰ کیلومتری شهری به نام لیکک در شهرستان بهمئی و روستای سرآسیاب سوفی قرار گرفته است. این دریاچه که همچون الماسی درخشان در سرزمینی پهناور است، بیشتر از ۱۵۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد، عمق آن در عمیق ترین نقطه به ۳۰ متر هم می رسد و از سطح دریا ۱۱۰۰ متر ارتفاع دارد.

نتیجه تصویری برای دریاچه برم الوان