غار کتله خور | غاری زیبا در استان زنجان:

غار کتله خور در ۱۵۵ کیلومتری جنوب استان زنجان و در نزدیکی شهر کوچک گرماب واقع شده است. مسیر متداول برای بازدید از این جاذبه طبیعی جاده زنجان به خدابنده (قیدار) در امتداد زرین آباد به گرماب است. کتله چیست؟ در بعضی از مناطق غربی ایران به کوه های کم ارتفاع کتله می گویند و احتمالا دلیل اصلی نامیدن این غار نیز به همین علت باشد که غار در یکی از این کوه ها قرارگرفته است و خورشید از پشت آن طلوع می کند و به جای «کتله خورشید» به آن «کتله خور» گویند.

عمر این غار ۱۲۰ میلیون سال است. درون غار اسکلت انسان و دست سازهای سفالی پیدا شده که متعلق به گم شدگان و یا دفن شدگان در غار است. در حال حاضر ۲ کیلومتر از مسیر غار که یک سوم کل آن است برای بازدید عموم باز است.

دهانه غار در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه ای که آب های فرورو حاصل از ریزش جوی غار را خارج می کند و به رود شور می ریزد، ۵۰ متر است. ورودی غار یک دهلیز ۴۰۰۰ متری با سقفی کوتاه و فاقد غار سنگ و چند دهلیز فرعی است. پس از دهلیز فرعی یک دالان وسیع ۹۵۰ متری با سربالایی هایی به ارتفاع ۲ متر و گودال های خشک قرار دارد که با دوشاخه ۵۰ متری ادامه پیدا می کند و پس از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می رسد.

 

استان زنجان | شهر چاقوی ایران:

استان زنجان یکی از استان های و به مرکز شهر زنجان است. طبق آخرین تقسیمات شهری، شهرستانی و روستاییهم اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان‌های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می‌ باشند. 

استان زنجان | شهر چاقوی ایران