غار رود افشان | غاری در استان تهران:

غار رود افشان یکی از زیباترین غارهای استان تهران است که برای رسیدن به آن باید به سمت فیروزکوه حرکت کنید و از روستای سیدآباد به سمت غار و روستای رودافشان بروید. پس از ترک خودرو ۳۰ دقیقه پیاده روی در پیش خواهید داشت تا به دهانه غار برسید. متاسفانه سیم کشی های درون غار از کار افتاده و درون آن تاریکی مطلق است، پس حتما چراغ قوه همراه داشته باشید. تنها می توانید برای مسیریابی از آن استفاده کنید. ویژگی بارز غار رودافشان دهانه ۲۰ متری آن است و حرکت در آن کمی دشوار است. از بردن کودکان، افراد ناتوان و دارای بیماری های تنفسی به غار رودافشان خودداری کنید.

غار رودافشان از جمله غارهای آهکی کشور است که طی میلیون سال در اثر تراشیده شدن صخره های آهکی توسط رسوبات آب تشکیل شده است. با ورود به این غار و کمی پیش رفتن در آن، استالاگتیت ها، استالاگمیت ها و قندیل های بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد. قندیل های غول پیکری که وقتی به آن ها نگاه کنید، ترس وجودتان را فرا می گیرد و هر لحظه تصور می کنید که آن ها بر روی سرتان خواهند افتاد.

مسیری که گردشگران به بازدید آن می روند، حدود ۸۰۰ متر است. غارنوردی در رودافشان در برخی نقاط سخت می شود و باید کمی دست به سنگ شوید. در برخی نقاط هم نردبان های فلزی نصب شده است تا عبور و مرورتان راحت تر باشد. غار رودافشان در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۲۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

غار رود افشان