شهرستان آستانه اشرفیه | دیدنی ترین شهرستان استان گیلان:

شهرستان آستانه اشرفیه یکی دیگر از شهرستان های استان گیلان است که به دلیل قرار گیری در نقطه مرکزی استان گیلان و همچنین آب و هوای مساعد به یک منطقه توریستی و گردشگری تبدیل شده است. شهرستان آستانه اشرفیه از شمال به درياي زیبای خزر، از شرق و جنوب شرقي به شهرستان دیدنی و توریستی لاهيجان، از جنوب به شهرستان سرسبز سياهکل و از غرب و جنوب غربي به شهرستان رشت، مرکز استان محدود مي شود.

لازم به ذکر است که این شهرستان به عنوان بزرگترين كانون مذهبي استان گيلان نیز شناخته می شود. عبور رودخانه سفيد رود از پل آستانه اشرفيه یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهرستان به شمار می آید که به عنوان يك مرز طبيعي، جلگه گيلان را به دو قلمرو تقريبا متقارن و متمايز تقسيم مي کند.

 

مساحت و تقسيمات شهرستاني این منطقه:

مساحت این شهرستان ساحلی ۴۲۶/۶ کیلومتر مربع بوده و در یک ناحیه جلگه ای قرار گرفته است. آستانه اشرفیه به دو بخش مرکزی و کیاشهر تقسیم می شود، ۶ دهستان به نام های کيسم، کورکاه، دهشال، چهارده، دهکاء و دهسر و همچنین ۹۵ آبادي در اطراف این شهرستان قرار گرفته است.

گردشگري و جاذبه هاي توريستي:

شهرستان آستانه اشرفیه به دلیل برخورداری از آب و هوای مناسب و همچنین وجود بیش از حد جاذبه های طبیعی و توریستی  به عنوان یکی از شهرستان های توریست پذیر در استان گیلان معرفی شده است، در ادامه شما را با برخی از جاذبه های طبیعی این شهرستان آشنا خواهیم کرد.

 Ù†ØªÛŒØ¬Ù‡ تصویری برای استانه اشرفیه

فهرست جاذبه هاي طبيعي آستانه اشرفيه:

۱- پارك ساحلي آستانه
۲- پارک جنگلي بندر کياشهر
۳- اسکله ماهيگيري و قايقراني بندر کياشهر
۴- پارک جنگلي صفرابسته
۵- تالاب بوجاق بندر کياشهر

 

فهرست جاذبه هاي فرهنگي و تاريخي آستانه اشرفيه:

۱- آرامگاه استاد دکتر محمد معين
۲- پل خشتي نياکو (دوره قاجاريه)
۳- بازارهاي هفتگي (دوشنبه و پنج شنبه)
۴- بقعه آقا سيد محمد يمني
۵- مرقد حضرت سلطان سيد جلال الدين اشرف