شهرستان املش | سرسبز ترین شهرستان گیلان:

شهرستان املش یکی از نقاطی است که دارای طبیعتی بکر و خیره کننده می باشد. این منطقه از سمت شمال و شرق با شهرستان زیبای رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سرسبز سياهکل و از سمت غرب و شمال غرب با شهرستان لنگرود در ارتباط است و از نظر ژئومرفولوژي و ناهمواري ها به سه منطقه: جلگه اي، کوهپایه ای و كوهستاني تقسيم می شود.

 بخش جلگه اي و کوهپایه ای از آبرفت هاي شلمان رود،كيا رود و رود كهنه گويه به وجود آمده است که این منطقه در گذشته های نه چندان دور از درختان انبوهی پوشیده شده بود و امروزه به باغات چای تبدیل شده است.
بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت این منطقه قرار گرفته و از مراتع بلندی پوشیده شده است، همچنین بلندترین قله مناطق کوهستانی املش به ناتشکوه معروف است.
املش از دو واژه «ام» و «لش» تشکیل شده است كه «ام » به معني «رود» و «لش»به معني « راكد» مي باشد؛ بنابراين املش يعني رود خانه راكد.

 

نتیجه تصویری برای شهرستان املش

 

مساحت و تقسيمات شهرستاني این منطقه:

شهرستان املش مساحتی در حدود ۴۶۹/۵ کیلومتر مربع دارد و از دو بخش مجزا به نام های رانکوه و مرکزی تشکیل شده است. در بخش رانکوه، سه دهستان به نام های سمام، کجید و شبخوسلات و در بخش مرکزی دو دهستان به نام های املش شمالی و املش جنوبی قرار دارند که هرکدام از این دهستان ها دارای طبیعتی بی نظیر می باشند.

 

فهرست جاذبه هاي فرهنگي، تاريخي و طبيعي شهرستان املش:

۱- برج تاريخي ميل امام با ارتفاع ۷ متر
۲- خانه هاي قديمي خاندان صوفي (املش)
۳- قلعه شاه نشين
۴- بافت تاريخي شهر املش
۵- تابستان نشین

 

فهرست جاذبه هاي طبيعي شهرستان املش:

۱- تالاب زربيجار
۲- مناطق ييلاقي و باغات چاي
۳- غار تلاين گورج و هفت خم تله سر
۴- يخچال طبيعي ملجا دشت
۵- دهکده ييلاقي – تندرستي خسيب دشت – هلو دشت
۶- چشمه آب معدني لوزان