معرفی جاذبه های گردشگری اسلامشهر:

اسلامشهر به عنوان دومین شهر پر جمعیت استان تهران شناخته شده است که در زمان های قدیم به نام شادشهر معروف می بود اما امروزه به نام اسلامشهر خوانده می شود. در این مقاله با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی و معرفی جاذبه های گردشگری اسلامشهر بپردازیم و شما را با مکان های دیدنی و تفریحی این شهر اشنا سازیم.

 

تپه‌های باستانی

 

تپه مافین‌آباد

تپه مافین‌آباد یکی از تپه‌های باستانی این منطقه است که در حاشیه روستایی با همین نام قرار دارد. براساس کاوش‌های باستان‌‌شناسی قدمت این تپه به هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد می‌رسد؛ با این حال آثاری از دوران اسلامی نیز از این تپه کشف شده است. این تپه باستانی که اهمیت بسیاری دارد، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تپه چیچکلو

تپه چیچکلو در دو کیلومتری روستایی با همین نام قرار دارد. قدمت این تپه باستانی به دوران اسلامی می‌رسد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تپه واوان

تپه واوان در روستایی با همین نام در بخش مرکزی اسلامشهر قرار دارد که قدمت آن به دوران اشکانیان می‌رسد. این تپه باستانی به ثبت ملیرسیده است. تپه‌های ده عباس، سفید گلدسته و نظام‌آباد نیز از دیگر تپه‌های باستانی این منطقه محسوب می‌شوند که قدمتی تاریخی اسلامی دارند و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

 

یخچال‌های تاریخی

 

یخچال علی‌ آباد

یخچال تاریخی علی‌آباد در روستای علی‌آباد مجموعه‌ای از تاسیسات تاریخی و فرهنگی این منطقه است که از یک آب‌انبار و دیواری برای انبار کردن آب در پشت آن  تشکیل شده است. آب پس از یخ زدن در پشت آن به درون یخچال منتقل می‌شد. این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

یخچال جعفرآباد

یخچال جعفرآباد از سه بخش آسیاب، منبع آب و یخچال بنا شده و قدمت آن متعلق به دوران قاجار است.

 

یخچال ترشنبه

یخچال ترشنبه بنایی تاریخی از دوران صفویه است که در جاده احمدآباد قرار دارد. در گذشته به دلیل شرایط خاص جغرافیایی در مناطق کویری و کمبود آب و گرمای شدید عموما از این یخچال‌ها استفاده می‌شد.