معرفی جاذبه های گردشگری زنجان:

زنجان در شمال غربی ایران و در منطقه آذربایجان واقع شده است، شهرستان زنجان مرکز استان زنجان به شمار می آید و براساس آمار منتشر شده در سال 1395 دارای ۴۳۰٬۸۷۱ نفرجمعیت است که از این منظر به عنوان بیستمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود. در این مقاله با گردش لاینز همراه باشید تا به بررسی و معرفی جاذبه های گردشگری زنجان بپردازیم و شما را با مناطق دیدنی و تفریحی این استان آشنا سازیم.

 

مجموعه تفریحی ائل داغی (گاوه زنگ)

مجموعه تفریحی ائل داغی که از آن به عنوانی بام زنجان نیز یاد می‌شود، در شمالی‌ ترین ناحیه زنجان در دامنه کوه گاوازنگ قرار گرفته و یکی ازمراکز تفریحی و گردشگری این شهر به شمار می‌رود. این مجموعه دارای تمام امکانات رفاهی و تفریحی از قبیل آلاچیق‌های چوبی، کافی‌شاپ، قایق‌سواری، رستوران، آسیاب، آبشار مصنوعی است.

 

مجموعه تفریحی ائل داغی

 

مسجد جامع زنجان

در قلب بافت قدیمی شهر در نزدیکی بازار زنجان، مسجد جامع قرار دارد. این مسجد توسط یکی از پسران «فتحعلی شاه قاجار» به نام «عبدالله میرزا دارا» بنا شده است. بنایی چهار ایوانی با کاشی‌کاری‌های هفت رنگ اسلیمی و گل و بوته و گچبری‌های مقرنس از مشخصات این مسجد هستند که همه نمایان‌گر سبک معماری دوره قاجار هستند.

 

مسجد جامع زنجان

 

 موزه باستان شناسی و مردان نمکی

عمارت ذوالفقاری یکی از بناهای به جای مانده از دوران قاجار است که زمانی ساختمان اداری و مسکونی حکمران زنجان به شمار می‌رفت. این عمارت در حال حاضر به نام موزه باستان‌شناسی زنجان شناخته می‌شود و در آن می‌ توانید مومیایی‌ های مردان نمکی با مو و ریش‌های بلند سپید که متعلق به دوران هخامنشی است را تماشا کنید.

 

موزه مردان نمکی زنجان

 

پل میر بهاءالدین

در مسیر زنجان به کردستان در محور جنوبی حومه شهر بر روی رودخانه زنجان‌رود، پلی تاریخی به نام پل میر بهاءالدین یا پل کهنه قرار گرفته است. پل کهنه کاملا از آجر ساخته شده و در نمای داخلی بزرگ‌ترین طاق آن به خط معقلی تاریخ ساخت آن با ذکر مقدس یاعلی حکاکی شده است. این پل تاریخی نام خود را از سازنده خود به ارث برده و قدمت ساخت آن به دوران قاجار و زمان حکومت «ناصرالدین شاه قاجار» باز می‌گردد. این پل همچنین در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

پل کهنه زنجان