معرفی جاذبه های گردشگری سنندج:

سنندج به عنوان دومین شهر بزرگ کردنشین ایران و مرکز استان کردستان است که نام آن دگرگون شدهٔ سنه‌دژ می باشد. در این مقاله با گردش لاینز همراه باشید تا به معرفی جاذبه های گردشگری سنندج بپردازیم و شما را با این شهر بسیار زیبا و دیدنی آشنا سازیم.

 

مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر:

مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر را با عنوان پارک کوهستانی آبیدر می‌نامند و یکی از مشهورترین تفرجگاه‌های سنندج محسوب می‌شود. این مجموعه در غرب سنندج و انتهای خیابان آبیدر، میان کوه‌های آبیدر قرار دارد و در این پارک می‌توانید چشم‌اندازی بسیار زیبا بر شهر سنندج داشته باشید.

 

پارک آبیدر سنندج

 

عمارت وکیل الملک:

عمارت وکیل یکی از بناهای قدیمی و دیدنی شهر سنندج است که در خیابان کشاورز این شهر قرار دارد. مجموعه‌ی عمارت وکیل شامل ۳ حیاط با عمارت‌های مربوطه، یک حمام خصوصی در داخل مجموعه و یک حمام عمومی در خارج از آن می‌شود. بنای اولیه عمارت وکیل در دوران زندیه ساخته شده است.

 

عمارت وکیل الملک سنندج

 

عمارت آصف وزیری (خانه کرد):

عمارت آصف وزیری یا همان خانه‌ی کرد یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر سنندج است. امروزه این خانه را به «موزه مردم‌شناسی مناطق کردنشین» یا «خانه کرد» ایران است؛ خانه کرد نمادی از هویت فرهنگی کردها، گنجینه مردم‌شناسی این قوم و از با ارزش‌ترین آثار فرهنگی و تاریخی کردستان به شمار می‌رود.

 

عمارت آصف وزیری خانه کرد

 

مسجد جامع سنندج (دارالاحسان)

مسجد جامع سنندج در بافت قدیمی این شهر، در خیابان امام خمینی قرار دارد. بر اساس کتیبه‌های موجود این مسجد در سال ۱۲۲۷ هجری قمری ساخته شده و بانی آن فردی به نام امان‌الله خان اردلان، والی کردستان بود. مسجد جامع سنندج بین مردمان این شهر به دارالاحسان شهرت دارد.

مسجد جامع سنندج